Invitație la cea de-a doua ediție

A sosit momentul să vă invităm la cea de-a doua ediție a concursului „Vreau să fiu meloman”, cuprins în CAERI 2025 la poziția 478, ce se va desfășura în data de 30 mai 2025 în sala Auditorium a Universității Naționale de Muzică București.

Organizat de către Școala Gimnazială nr.27 București, în parteneriat cu Universitatea Națională de Muzică București, Colegiul Național de Muzică „George Enescu” București și Radio România Muzical, acest concurs se adresează tuturor elevilor și cadrelor didactice, indiferent de specialitatea predată, întrucât exact acesta este scopul proiectului nostru: să descoperim împreună minunatele taine ale muzicii și să ne bucurăm de ele împreună, pentru a forma în acest mod un public avizat pentru sălile de concerte, sălile de expoziție sau de lectură.

Tema celei de-a doua ediții este „La concert!”. Dacă astăzi înțelesul acestui cuvânt este binecunoscut și fenomenul de concert face parte din viața noastră cotidiană, vom vedea că în urmă cu numai câteva sute de ani era necunoscut.

Vă invităm așadar să parcurgeți cu atenție și răbdare regulamentul și materialele de pregătire și să le prezentați elevilor dvs. acest concurs. Suntem convinși că, dacă își doresc, vor găsi cel puțin o secțiune la care să participe, îndrumați de dvs. Totodată vă rugăm să dați mai departe colegilor din școala dvs. aceste informații.

Pentru orice fel de întrebări/nelămuriri nu ezitați să ne contactați!

Comments

Popular posts from this blog

Calliope și Euterpe (creații literare) - 2025

Despre noi