Despre noi
„Vreau să fiu meloman” este un proiect cultural educativ, „fratele” mai mic al concursului „Vrei să fii...meloman?”, aflat acum la cea de-a opta ediție). La inițiativa prof. Georgiana MARIA și Victor MARIA, proiectul a trezit interesul multor elevi și profesori din toată țara și de peste hotare. Organizat de Școala Gimnazială nr.27 București, în parteneriat cu Universitatea Națională de muzică București, Colegiul Național de Muzică „George Enescu” și Radio România Muzical, concursul se adresează elevilor de toate vârstele care iubesc muzica, frumosul și cultura, dar care nu studiază la liceele de artă. Coordonatorii proiectului lansează elevilor provocarea de a afla cât mai multe despre muzica clasică, de a o înțelege mai bine, pentru a deveni adulți cu o cultură artistică de valoare într-o societate dominată, din păcate, de subcu...