A sosit momentul să vă invităm la cea de-a doua ediție a concursului „Vreau să fiu meloman” , cuprins în CAERI 2025 la poziția 478, ce se va desfășura în data de 30 mai 2025 în sala Auditorium a Universității Naționale de Muzică București. Organizat de către Școala Gimnazială nr.27 București, în parteneriat cu Universitatea Națională de Muzică București, Colegiul Național de Muzică „George Enescu” București și Radio România Muzical, acest concurs se adresează tuturor elevilor și cadrelor didactice, indiferent de specialitatea predată, întrucât exact acesta este scopul proiectului nostru: să descoperim împreună minunatele taine ale muzicii și să ne bucurăm de ele împreună, pentru a forma în acest mod un public avizat pentru sălile de concerte, sălile de expoziție sau de lectură. Tema celei de-a doua ediții este „La concert!”. Dacă astăzi înțelesul acestui cuvânt este binecunoscut și fenomenul de concert face parte din viața noastră cotidiană, vom vedea că în urmă cu numai câteva s...